Jdi na obsah Jdi na menu
 


NEHODY VĚTRNÝCH VRTULÍ

18. 5. 2009
Po kolaudaci stavebního vzorku u výrobce nejsou tyto stroje v určitých případech nikdy více nezávisle přezkoušeny, až když se skácí. Předpisy byly vědomě vytvořeny tak, aby větrná technika mohla zůstat laciná, a zisk snižující výdaje na technické zkoušky byly co možná nejlacinější, nebo aby vůbec nevznikly. Zda vůbec a když pak v jaké výši mají pojišťovny provozovatelům VE za škody nebo dokonce usmrcení sousedům nebo kolemjdoucím ručit, je nejasné a od místa k místu rozdílné.
Při pádu ledu třeba na auto se jedná všeobecně o "Zásah vyšší moci" bez náhrady, a poškození vyjdou naprázdno.

Bez tlaku na politiky, se v tom nic nezmění.
Právě tak dalekosáhle neznámá je povinnost pronajímatele vlastníka pozemku, nechat zničenou VE kvůli přesunu odpovědnosti dokonce i sám zbourat, když vlastní provozovatel je pro konkurs už nedostižitelný (většina provozovatelů VE jsou spol. s r.o. a mají pouze nejnižší kapitálový vklad 25 000 EURO). To může znamenat pro pronajímatele bourací náklady ve výši od 90 000 (někdy i 400 000) EURO na jednu VE, přičemž umělohmotné díly rotoru vyztužené skelnými vlákny, musí být likvidovány jako nebezpečný odpad. Jako uklidnění pronajímatele uzavřená pojištění při tom mohou být často také jednostranně od pojišťovny zase vypovězena. Potom se ale pronajímatel stojícího větrného kola již jednoduše nezbaví.
Když při nehodách vymáhání škod od provozovatele (protože je spol. s r. o. např. v konkursu) nic přinese, mohou být vymáhány škody také na pronajímateli - vlastníkovi pozemku, a k tomu dokonce i na majitelích sousedních pozemků, pokud rotorové listy VE stojí také ještě nad sousedními pozemky.
 
PŘÍKLADY NEHOD
24.1.2006 - Grömitz v kraji Ostholstein / Schleswig-Holstein
Nehoda: Požár

Typ: neznámý     Stáří: neznámé
Výše škod: cca 2 mil. Euro     Pojišťovací událost: není známá
Provozovatel VE: není znám
Informační zdroj: Policejní ředitelství Lübeck a Lübecker Nachrichten ze dne 24.1.2006
Detaily: (původní zpráva LN) Ve větrném parku u Grömlitz (kraj Ostholstein) vyhořela v úterý větrná elektrárna. Strojovna 65 m vysokého zařízení zcela vyhořela, rotorový list se zřítil dolů. Požárníci nechali větrné kolo pod policejní kontrolou shořet. Lidé nebyli ohroženi, protože větrná elektrárna stojí v polích. Policie odhaduje věcnou škodu okolo dvou milionů Euro. Příčina požáru je neznámá.
 

 

Obrazek

Obrazek

 
10.1.2006 - Filsum u Leer v kraji Leer / Niedersachsen
Nehoda: pád ledu

Typ: Enercon E66/18.70,     Výška osy rotoru 65 m     Stáří: uvedení do provozu 2002
Výše škod: není známá     Pojišťovací událost: není známá
Provozovatel VE: PROKON Nord Energiesysteme GmbH & Co. Westwind KG Leer
Informační zdroj: Ostfriesen Zeitung v Leer ze dne 10.1.2006
Detaily: (originální zpráva) Filsum - Johann Aden ze západního Filsumu chodí často na procházku ke čtyřem věžím Filsumského větrného parku. V neděli nejdříve slyšel divné šelesty a potom uviděl jak z rotorů větrných kol padaly dolů tlusté kusy ledu. On byl dle vlastního tvrzení ještě dost daleko vzdálený od větrných elektráren. Avšak až 20 centimetrů velké a až dva centimetry tlusté úlomky padaly nejen na zemědělsky využité plochy, ale i na hospodářskou cestu. Tam kde se přímo chtěl procházet. "Nechtěl bych vědět, co by se bylo přihodilo, kdyby někdo byl zasažen takovým kusem ledu", říká Aden. Filsumerští chtějí prostě varovat před tímto nebezpečím v této roční době.
 
Na hospodářské cestě varuje také cedulka provozovatele před nebezpečím odhozu ledu. "Při určitém počasí se může na zařízení tvořit led", uklidňuje Nils Erdmann, prokurista firmy Prokon Nord z Leeru. Zařízení jsou podle informace Erdmanna vybavena tak, aby se při tvorbě námrazy odpojila. Možná že by se měl krátce před automatickým zapojením ještě led z rotoru rozpustit, míní pracovník. Prokon se bude těmito informacemi zabývat sdělil k případu Nils Erdmann."
„Žádná námrazová odpojovací automatika nedokáže opravdu účinně zabránit takovým odhozům ledu, protože se led nejprve rovnoměrně tvoří na všech třech rotorových listech. Teprve až když se ulomí první velké kusy ledu a tím způsobí nevyváženost, reaguje tato odpojovací automatika. Potom je příliš pozdě a těžké úlomky ledu jsou již odpadlé. Tento problém je celoevropsky už léta známý, ale nebude se řešit tak dlouho, dokud nebude nějaký člověk smrtelně zraněn.“
 

1.11.2006 - Aschenstedt im Landkreis Oldenburg / Niedersachsen
Nehoda: Pád rotorového listu

Typ: VESTAS     Stáří: není známo
Výše škod: není známá     Pojistná událost: není známá
Provozovatel VE: neznámý
Informační zdroj: Nordwest-Zeitung ze dne 4.11.20
Detaily:Neštěstí o vlásek unikla vesnice Achsenstedt v kraji Oldenburg. Došlo tam při noční bouři minulou středu k utržení
deset metrů dlouhého kusu rotorového listu jedné větrné elektrárny. Špička listu vířila přibližně 200 metrů vzduchem, než se na jednom poli rozbila. Naštěstí nedošlo ke ztrátě na životech.

Obrazek


Výrobce VESTAS z Husum tvrdil po této nehodě, "to je snad absolutně poprvé, kdy se něco takového přihodilo" a toto je snad "nevysvětlitelné". Zjevně jsou stále ještě ve větrné branži firmy, které informace zamlčují, a doufají, že nedostatečně informovaní občané jim věří.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář